Česká republika je na prvním místě v bezhotovostních platbách

Karetní společnosti Visa i MasterCard potvrdily, že tuzemské banky nabízejí nejvíce bezkontaktních plateb, a také to, že jich Češi hojně využívají. Co se platebních inovací týče, minimálně v platbách bezkontaktními kartami, předstihla republika celou západní civilizaci.

Proč Češi platí nejvíce platebními bezkontaktními kartami?
–          Je to bezpečné
–          Je to rychlé
–          Platba kartou nevyžaduje hotovost
–          Bezkontaktní platby znamenají, že si nemusíte pamatovat heslo na menší nákupy
Jak je to s čísly?
České republice platí bezkontaktními kartami bezmála šedesát procent zákazníků. Oproti sousedním státům je to až šestinásobek. Například sousední Polsko platí bezkontaktními kartami v třiceti devíti procentech, Slovensko ve třiceti osmi procentech případů, ale taková Británie pouze v necelých sedmi procentech případů.

Pípací karty
Pro Čechy je největší předností urychlení nakupování a plateb, ale také fakt, že si nemusí pamatovat PIN kód. Jedná se sice pouze o platby do pěti set korun, pak je nutné PIN zadat, ale zde se jedná o pojistku proti případnému zcizení karty, což je také výborná vlastnost bezkontaktních karet. Jakkoli v sousedním Německu a Rakousku chybí k těmto druhům karet důvěra, Češi si tohoto cení, stejně jako pojistky 500 korun.
Zájem roste
Celých čtrnáct bank na území české republiky nabízí bezkontaktní karty k běžným účtům. Nejnovějším přírůstkem do bezkontaktní rodiny je Unicredit bank, která začala tyto karty vydávat v letošním červenci. Bankám nahrává do karet také fakt, že si klienti mohou stávající karty za ty bezkontaktní bezplatně vyměnit.

Nedostatek terminálů
Zde Češi nedostačují západu. Jakkoli jsme si na bezkontaktní karty zvykli, stále ještě nemáme dostatečné množství terminálů a výběrových bankomatů, abychom se západu vyrovnali. Například Velká Británie vlastní ve své zemi na čtyři sta deset tisíc terminálů, Polsko tři sta padesát tisíc, Španělsko téměř šest set tisíc a Česká republika pouze sedmdesát pět tisíc.

Previous post Banky půjčují na vánoční dárky od pěti tisíc korun
Next post Zlatá platební karta – výhody a nevýhody