Stáčené tachometry

To, že prodejci automobilů stáčejí tachometry, není nic nového. Chtějí se tak zavděčit poptávajícím zákazníkům, kteří nejčastěji chtějí nízký stav tachometru. Bazary, které vykoupí vůz s vysokým kilometrovým proběhem, tachometr stočí a pak vůz prodají za vyšší cenu. Představa, že si koupíte vůz s čistou minulostí, patří dnes spíše do pohádky.

Z Německa do Čech.
Průzkum však ukázal, že i v Německu, kde už více jak dvanáct let platí zákon o trestnosti manipulace s počítadlem kilometrů, se tachometry stáčí. Podle výzkumu je tam takto zmanipulováno více než třetina automobilů. Úprava počtu najetých kilometrů v Německu zvýší hodnotu vozu až o 3000 eur. A mnoho z nich putuje právě přes hranice do České republiky.

Jak stáčení zabránit?
Stáčení tachometru je velmi častý podvod. Pokud ale bude možné upravovat počet kilometrů v utajení, asi se tohoto podvodu nikdy nezbavíme. Mezery v zákonech tomu však jen pomáhají. Ale nezabrání tomu pravděpodobně ani perfektní zákon, počítadla se budou upravovat neustále. Mohou si za to zákazníci sami? Možná ano, jelikož velmi bedlivě sledují kilometrový proběh.

V Čechách se stáčení tachometru tak trochu stalo něco jako národním sportem. Existují systémy, které by měly stav tachometrů hlídat. K tomu, aby se vám zobrazily potřebné údaje, potřebujete znát VIN a musíte mít k dispozici také velký technický průkaz, ze kterého vyčtete číslo protokolu poslední technické prohlídky. Následně vám systém nabídne data všech technických prohlídek a stav kilometrů, které byly při jednotlivých prohlídkách odečteny. Podle toho si snadno odvodíte, zda je tachometr stočený či nikoliv.

Cenové rozdíly.
Automobil, který má najeto pod 100 tisíc kilometrů, se prodává tak o 5 – 10% dráž než automobil, který má najeto nad 100 tisíc kilometrů. Cenový rozdíl v závislosti a ujetých kilometrech je tedy velký.

Které značky aut jsou stáčené nejčastěji?
1.       Škoda
2.       Volkswagen
3.       Audi
4.       BMW
5.       Ford
6.       Renault

Nejméně se naopak stáčí auta značky Kia a Hyundai.
O kolik kilometrů jdou čísla dolů?
Běžně se tachometr stáčí dolů tak o 80 000 až 150 000 kilometrů, a jedná se o víc než polovinu nabízených aut. Průměrná udávaná hodnota stavu kilometrů je 140 000 kilometrů.

Previous post Jak ušetřit peníze, čas nervy během rozvodu
Next post Keňská přírodní rezervace, park Nakuru