Rolls-Royce

Rolls-Royce

Charles Stewart Rolls se narodil 27. srpna 1877 v Londýně. Již od mládí se zajímal o motory, studoval inženýrství mechanických a aplikovaných věd. Byl nejen motoristickým, ale i leteckým průkopníkem. Založil Britský aeroklub a jako druhý Brit vlastnil pilotní průkaz. Jako první člověk přeletěl kanál La Manche. O život přišel při nehodě svého letadla v roce 1910, čímž se zapsal do dějin jako první oběť letecké havárie.
starý Rolls Royce
Frederick HenryRoycese narodil 27. Března 1863. Byl to anglický inženýr a auto návrhář. Svoji první firmu na dynama a elektrické jeřáby založil v roce 1894. Až později se zaměřil na automobily. Byl přesvědčen, že zvládne vyrábět nejlepší automobily na světě, což se mu spojením s Rollsem povedlo.
znak Rolls Royce
Konstruktér Frederick Henry Royce a obchodník Charles Stewart Rolls chtěli společně vyrábět nejkvalitnější automobily na světě. Proto na jaře roku 1906 založili firmu Rolls-Royce. Jejich prvním automobilem byl model Silver Ghost (Stříbrný duch), který získal úžasnou pověst silného, spolehlivého a luxusního automobilu. Tyto vozy sloužily dokonce i v armádě a byly tak prvním krokem k pokračování ve výrobě.

Legendární symbol – sošku, která je na víku chladiče, nesou všechny modely této automobilky od roku 1911.

Od roku 1914 vyráběla firma Rolls-Royce nejen automobily, ale také letecké motory, které během 1. světové války používala celá řada letounů. Ve 2. světové válce byla již téměř polovina spojeneckých letadel vybavena motory Rolls-Royce. Po válce pak vyvíjeli proudové i turbovrtulové motory, které následně vyráběli. Jejich výrobní program byl v té době nejrozsáhlejším na světě.
Rolls Royce kabriolet
V současné době je Rolls-Royce druhým největším výrobcem automobilů na světě. Věnuje se také zejména výrobě pohonných jednotek a komponentů pro civilní i vojenské letectví. Dokonce se zabývají i výrobou lodní techniky a energetiky. Rolls-Royce se tak dostal na 16. místo jako největší dodavatel vojenské techniky na světě.

Ovšem jejich automobily jsou stále velmi oblíbené a proslavené, a to nejen pro jejich krásu, kvalitu a eleganci. Kdo měl možnost se v některém z automobilů této značky alespoň svézt, jistě ocenil tento nezapomenutelný zážitek stejně jako auto samotné.

3.5/5 - (4 votes)
Previous post Dovolená offline – existuje ještě?
Next post Firma v dluzích? Víme, jak na to!