Rolls-Royce


Charles Stewart Rolls se narodil 27. srpna 1877 v Londýně. Již od mládí se zajímal o motory, studoval inženýrství mechanických a aplikovaných věd. Byl nejen motoristickým, ale i leteckým průkopníkem. Založil Britský aeroklub a jako druhý Brit vlastnil pilotní průkaz. Jako první člověk přeletěl kanál La Manche. O život přišel při nehodě svého letadla v roce 1910, čímž se zapsal do dějin jako první oběť letecké havárie.

Frederick HenryRoycese narodil 27. Března 1863. Byl to anglický inženýr a auto návrhář. Svoji první firmu na dynama a elektrické jeřáby založil v roce 1894. Až později se zaměřil na automobily. Byl přesvědčen, že zvládne vyrábět nejlepší automobily na světě, což se mu spojením s Rollsem povedlo.

Konstruktér Frederick Henry Royce a obchodník Charles Stewart Rolls chtěli společně vyrábět nejkvalitnější automobily na světě. Proto na jaře roku 1906 založili firmu Rolls-Royce. Jejich prvním automobilem byl model Silver Ghost (Stříbrný duch), který získal úžasnou pověst silného, spolehlivého a luxusního automobilu. Tyto vozy sloužily dokonce i v armádě a byly tak prvním krokem k pokračování ve výrobě.

Legendární symbol – sošku, která je na víku chladiče, nesou všechny modely této automobilky od roku 1911.

Od roku 1914 vyráběla firma Rolls-Royce nejen automobily, ale také letecké motory, které během 1. světové války používala celá řada letounů. Ve 2. světové válce byla již téměř polovina spojeneckých letadel vybavena motory Rolls-Royce. Po válce pak vyvíjeli proudové i turbovrtulové motory, které následně vyráběli. Jejich výrobní program byl v té době nejrozsáhlejším na světě.

V současné době je Rolls-Royce druhým největším výrobcem automobilů na světě. Věnuje se také zejména výrobě pohonných jednotek a komponentů pro civilní i vojenské letectví. Dokonce se zabývají i výrobou lodní techniky a energetiky. Rolls-Royce se tak dostal na 16. místo jako největší dodavatel vojenské techniky na světě.

Ovšem jejich automobily jsou stále velmi oblíbené a proslavené, a to nejen pro jejich krásu, kvalitu a eleganci. Kdo měl možnost se v některém z automobilů této značky alespoň svézt, jistě ocenil tento nezapomenutelný zážitek stejně jako auto samotné.

Previous post Češi si raději připlatí za české potraviny, než aby kupovali polské
Next post Jak správně vybrat barvu fasády domu