Češi si raději připlatí za české potraviny, než aby kupovali polské

O zemi původu potravin, nejčastěji ovoce a zeleniny, se zajímá osm z deseti Čechů, a sejný počet lidí raději volí české potraviny než ty, které dovážíme ze zahraničí. Více než polovina lidí odloží produkt, který je z Polska – na to přišel průzkum společnosti Mastercard, který udělal tento průzkum mezi více než dvěma tisícovkami českých mužů a žen ve věku od třiceti do šedesáti let.

·         PROČ?
Mnoho lidí se obává, že polské potraviny nejsou dostatečně kvalitní, a že ačkoli za ně zaplatí méně, polský výrobek za to vzhledem ke své kvalitě nestojí. Mnohem raději sáhnou po potravině německé, francouzské či rakouské, avšak úplně nejraději po produktu českém.

·         Muži proti ženám
Zatímco muži nakupují jídlo do domácnosti jenom ve dvanácti procentech případů, nezajímají se tolik o zemi původu potraviny, jako ženy. Ženy, které obstarávají nákupy až čtyřikrát častěji než muži, naproti tomu až v devadesáti procentech případů odkládají výrobek, je-li polský, nehledě na napsanou kvalitu na obalu nebo na cenu. Zatímco muži se většinou neřídí tím, zda je potravina polská nebo ne a vybírají jídlo, které jim chutná, ženy se zajímají převážně o kvalitu potraviny.

Jak dopadl průzkum toho, jak lidé kupují potraviny?
–          Dvacet jedna procent Čechů uvedlo, že původ na obalu potraviny nesleduje vůbec
–          Třicet osm procent lidí uvedlo, že sleduje původ potravin na všech potravinách
–          Čtyřicet jedna procent Čechů uvedlo, že sleduje zemi původu potraviny, ovšem jenom v některých kategoriích potravin (nejčastěji se zde objevovaly sýry, salámy, masné výrobky, nejméně naopak pečivo)


U kterých potravin se sleduje země původu nejčastěji?

–          Maso
–          Ovoce a zelenina
–          Vejce
–          Mléčné výrobky
–          Uzeniny
–          Sýry
–          Cukrovinky
–          Konzervy a trvanlivé potraviny
–          Alkohol
–          pečivo

Previous post Pes vegetariánem?
Next post Rolls-Royce