Víte, jaký druh cyklistické helmy si pořídit?

Jak všichni jistě víte, nosit cyklistickou helmu, když jedete kamkoliv na kole i povinností každého, kdo je mladší 18 let. Dospělí to striktně nařízené sice nemají, ale když se podíváte na statistiky, tak rychle jistíte, proč byste ji mít měli. Podle statistik Ředitelství dopravní policie ČR si v Evropské unii pádem z kola poraní právě hlavu každý rok okolo 600 000 lidí. A to je skutečně dobrý důvod pro její nošení, protože při rychlosti, kterou jedete, vás takový pád může bez helmy stát život.

Výběr ideální helmy není jednoduchý a existuje mnoho aspektů, na které se soustředit. My se dnes podíváme na kategorie či druhy tohoto bezpečnostního produktu, ze kterých můžete během koupě vybírat.
1.      Silniční helmy – určené jsou pro cyklisty na silničních či krosových kolech a konstrukčně jsou na vrženy tak, aby měly co nejnižší váhu.
2.      MTB helmy – stejně jako silniční helmy se dají použít na silnici i v terénu a jsou jim také dost podobné. Jediným rozdílem je štítek proti slunci a někdy větší robustnost konstrukce či delší část pokrývající týl hlavy. A stejně jako u silničních helem se zde klade důraz na lehkou konstrukci, odolnost a dobré odvětrávání.
3.      BMX helmy – oblíbené jsou zejména u fanoušků skateboardu, protože je lze použít i na něm, nebo při bruslení. A samozřejmě na BMX kole. Kvůli jejich speciálnímu vzhledu je někdy poněkud potlačeno odvětrávání a jsou samozřejmě velice odolné.
4.      Helmy na sjezd a freeride – váha, robustnost, ale zároveň i odolnost a bezpečnost této helmy je vyšší, než těch předchozích. To je způsobeno tím, že vypadá jako helma na motorku a má zajistit co nejvyšší bezpečnost při sjíždění náročného terénu.
5.      Speciální helmy – může jít například o aerodynamickou helmu s protáhlou zadní částí a můžete je vidět u závodníků Tour de France. Slouží tedy při časovkách, nebo triatlonu.

Existuje ještě jedna možnost dělení kategorií cyklistických helem, které zajisté využijí všichni, kteří jezdí na kole jen příležitostně, nebo téměř vůbec, ale helmu si pořídit chtějí, nebo musí. Lze je samozřejmě dělit ještě na dámské, dětské a pánské či unisex. Pánské a unisex helmy, které se řadí do jedné kategorie slouží všem, kterým nevyhovují dámské či dětské.

Věřím, že již teď máte naprosto jasno v tom, jakou helmu potřebujete právě vy, váš partner, nebo vaše dítě. Vždy záleží jen na tom, jaký typ kola doma máte a co s ním chcete dělat. A samozřejmě trochu záleží i na tom, jakého jste pohlaví.

Previous post S elektrokolem si ušetříte spoustu sil
Next post Jaké tretry na kolo byste si měli pořídit?