Je čas přezout

Zima není pro řidiče často žádný med. Zledovatělé silnice, nebo vozovky pokryté rozbředlým sněhem. Zhoršené jízdní vlastnosti i hrozba kolize. Nikdo by jistě nebyl rád, kdyby se stal účastníkem dopravní nehody, a musel řešit následné komplikace jak s rozbitým vozem, tak také případné škody na zdraví. Předejít se tomu dá včasnému a správnému přezutí na zimní pneumatiky.
zasněžené ulice
Co říká zákon?
Řidiči mají povinnost mít na motorovém vozidle, které je určeno pro přepravu osob nebo nákladů, zimní pneumatiky, a to v období od 1. listopadu do 31. března. Za podmínek, je-li na silnici souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, ale také tehdy, pokud se toto dá předpokládat. Zjednodušeně řečeno to znamená, že bezpodmínečně zimní pneumatiky na voze mít nemusíme, pokud však vyjedete ráno na letních do práce, a během dne nasněží a způsobíte nehodu, o problém je postaráno. Netýká se to pouze pokuty, která hrozí, ale pojišťovna může při likvidaci škody vyhodnotit, že vám nic nezaplatí.

Zejména v horských oblastech se často objevuje značka zimní výbava, na kterou se nevztahují výše uvedená pravidla a zavádí tedy povinnosti mít zimní pneumatiky na autě v daném termínu bezpodmínečně.
Většina řidičů s ohledem na svou bezpečnost a lásku ke svému čtyřkolovému příteli, zimní pneumatiky přezouvá preventivně. Najdou se však i hazardéři, kteří to neřeší.

Jaké zimní pneumatiky jsou vhodné?
U osobních automobilů do 3,5 tuny je předepsaná rozdílná minimální hloubka dezénu na zimních a letních pneumatikách. U těch zimních je to tedy minimálně 4 mm. Kromě rozdílu v dezénu jsou zimní pneumatiky vyrobeny z měkčí směsi a mají tak lepší jízdní vlastnosti na zmrzlém a zasněženém povrchu.
chumelenice
Při plánování přezouvání na zimní gumy je také vhodné objednat se dopředu ve vašem pneuservise. V období, kdy většina řidičů přezouvá, jsou totiž čekací doby i několikahodinové. V případě, že se objednáte, výrazně ušetříte svůj čas i nervy.

Previous post JDĚTE DO PODNIKÁNÍ PO HLAVĚ A NEBOJTE SE VYBOČOVAT!
Next post Google Trends