Dovolená v kraji rybníků Jakuba Krčína

V poslední době roste zájem o trávení dovolené mimo civilizaci, s minimálním vlivem zásahu člověka do soukromí a také s možností v klidu meditovat v lůnu přírody. Zatímco na poušti je nejcennějším atributem pitná voda, která je doslova vyvažována zlatem, v Evropě se schyluje k velkému boomu poptávky po nepřelidněných destinacích, po utajených zákoutích, samotách a polosamotách, a po místech, kde „dávají lišky dobrou noc“.
kachna s kačerem
Chcete-li prožít nerušený pobyt v krajině ticha, vydejte se do Třeboňské pánve, do míst, která měnil k nepoznání Štěpánek Netolický, a jeho žák Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan započaté dílo zdárně dokončil.
Patříte-li k milovníkům cyklistiky a zvládnete ujet alespoň dvacet kilometrů denně v rovinatém terénu, pak využijte příznivého slunečného počasí k romantickému snění a meditaci, jakou lze jen stěží jinde v Česku prožít. Tamní krajina je totiž naprosto ideální k takovému rozpoložení, zvláště v létě v teplém počasí a se sluncem nad hlavou. Zvýšená vlhkost vzduchu a dostatek přirozené zeleně promění váš pobyt v opravdový balzám pro duši.

Tip na utajenou cyklotrasu Veselí – Rožmberk

Ideálním výchozím bodem pro výlety na kolech v této krajině je buď Třeboň, nebo Veselí nad Lužnicí. Jednou z nejpůsobivějších cest je docela nenápadná, červeně značená turistická stezka z Veselí směrem k rybníku Rožmberk podél tzv. Nadějské rybniční soustavy. Cesta je dobře sjízdná pro všechny typy jízdních kol, ačkoli není vůbec jako cyklostezka na mapě vyznačena.
malé molo
Výlet je optimální naplánovat v odpoledních hodinách, kdy se Slunce stáčí k západu, a osvětluje hladiny rybníků, čímž vytváří blankytně modravý odstín se zlatavými odlesky. V tomto rozpoložení získá krajina neuvěřitelně silný náboj.
Trasa vede podél veselských pískoven k Vlkovskému rybníku a dále k rybníkům Překvapil, Rod, Naděje, Láska, Víra a Potěšil, až k obci Lužnice. Cestou budete míjet dva písečné přesypy vyhlášené jako přírodní památka. Putování můžete uzavřít na hrázi rybníka Rožmberk, nebo jej prodloužit až do Třeboně, odkud se snadno dopravíte vlakem zpět.

Previous post Sbírání předmětů jako vášnivý koníček
Next post Jak využít přebytky ovoce z bohaté sklizně