Kdy je potřeba provádět generální úklid domácnosti

Kdy je potřeba provádět generální úklid domácnosti

Je jasné, že pokud chceme mít náš domov skutečně čistý, povrchní uklízení stačit nebude. Tedy alespoň ne v dlouhodobém horizontu. Jednou za čas je zkrátka třeba se do toho pustit a vše důkladně vysmýčit. Co k tomu vlastně patří?

uklid1

Pokud provádíme generální úklid, je nutné začít shora a postupovat směrem dolů. Má to jednoduchý důvod: prach a věci, které budou z vyšších poloh, jako jsou například skříně, padat, tak nespadnou na již vyčištěnou plochu. A že je třeba vše vysmýčit.

Je dobré vzít si menší štafle či židli, pokud nemáte, a řádně otřít vršky skříní. Možná budete překvapeni, jak velká vrstva prachu se tam shromáždila, a přemýšlet, kde se tam vlastně vzal. Odpověď je vcelku jednoduchá – většina prachu v domácnostech je tvořena mikroskopickými částečkami odumřelé kůže. Takže v podstatě by se dalo říci, že si za něj můžeme sami.

Dále je dobré ze skříní vše vyndat a umýt vnitřek. Uvidíte, jaké dávno ztracené a zapomenuté poklady se při této činnosti vynoří. Je to také dobrá příležitost všechny věci probrat a ty, co nepoužíváte, buď vyhodit, nebo uklidit například do sklepa, kde nebudou zabírat místo tomu, co potřebujete.

uklid2

Převlékněte také postele, zvláště pokud máte domácího mazlíčka, který s vámi spí. Nezapomeňte také na okna. I ona potřebují jednou za čas umýt a uvidíte, jak bude vaše místnost ihned jasnější.

V neposlední řadě byste se měli vrhnout na podlahu. Pokud máte lino, pak použijte rýžák a teplou vodu se saponátem. Uvidíte, jaký to bude prakticky hned rozdíl. A pokud máte doma koberce, pak nestačí jen vysavač. Raději použijte čistič. I on vám podlahu projasní a zvýrazní vzorek.

A kdy že byste měli tento typ úklidu provádět? Rozhodně ne každý týden. Všeho moc škodí, a to platí i v tomto případě. Jistě, běžné uklízení je dobré provést alespoň jednou týdně, ale takto velké stačí zhruba dvakrát do roka, i když i zde záleží na situaci. Každopádně na něj nezapomínejte!

4/5 - (2 votes)
Previous post Máte rádi pivo?
Next post Stříbrné náušnice visací