Kdy je potřeba provádět generální úklid domácnosti

Je jasné, že pokud chceme mít náš domov skutečně čistý, povrchní uklízení stačit nebude. Tedy alespoň ne v dlouhodobém horizontu. Jednou za čas je zkrátka třeba se do toho pustit a vše důkladně vysmýčit. Co k tomu vlastně patří?

uklid1

Pokud provádíme generální úklid, je nutné začít shora a postupovat směrem dolů. Má to jednoduchý důvod: prach a věci, které budou z vyšších poloh, jako jsou například skříně, padat, tak nespadnou na již vyčištěnou plochu. A že je třeba vše vysmýčit.

Je dobré vzít si menší štafle či židli, pokud nemáte, a řádně otřít vršky skříní. Možná budete překvapeni, jak velká vrstva prachu se tam shromáždila, a přemýšlet, kde se tam vlastně vzal. Odpověď je vcelku jednoduchá – většina prachu v domácnostech je tvořena mikroskopickými částečkami odumřelé kůže. Takže v podstatě by se dalo říci, že si za něj můžeme sami.

Dále je dobré ze skříní vše vyndat a umýt vnitřek. Uvidíte, jaké dávno ztracené a zapomenuté poklady se při této činnosti vynoří. Je to také dobrá příležitost všechny věci probrat a ty, co nepoužíváte, buď vyhodit, nebo uklidit například do sklepa, kde nebudou zabírat místo tomu, co potřebujete.

uklid2

Převlékněte také postele, zvláště pokud máte domácího mazlíčka, který s vámi spí. Nezapomeňte také na okna. I ona potřebují jednou za čas umýt a uvidíte, jak bude vaše místnost ihned jasnější.

V neposlední řadě byste se měli vrhnout na podlahu. Pokud máte lino, pak použijte rýžák a teplou vodu se saponátem. Uvidíte, jaký to bude prakticky hned rozdíl. A pokud máte doma koberce, pak nestačí jen vysavač. Raději použijte čistič. I on vám podlahu projasní a zvýrazní vzorek.

A kdy že byste měli tento typ úklidu provádět? Rozhodně ne každý týden. Všeho moc škodí, a to platí i v tomto případě. Jistě, běžné uklízení je dobré provést alespoň jednou týdně, ale takto velké stačí zhruba dvakrát do roka, i když i zde záleží na situaci. Každopádně na něj nezapomínejte!

Previous post Máte rádi pivo?
Next post Stříbrné náušnice visací