Užitná hodnota palet překračuje jejich výrobní cenu

Užitná hodnota palet překračuje jejich výrobní cenu

Na Internetu a v některých médiích jste možná již zaslechli slovo „upcyklát“. Je to počeštěný výraz, jehož výchozím bodem je recyklát, tedy druhotná surovina. Předložka „up“ rozměr recyklátu pozvedá na vyšší úroveň a jde o výrobek nové užitné hodnoty ze starého výrobku. Zkrátka stvořit něco nového, naprosto jedinečného, a přetvořit to, co kdysi sloužilo k jiným účelům.

euro palety

Jednou z možností, jak realizovat v praxi svůj tvůrčí potenciál v podobě upcyklátu, je výroba nábytku z europalet . V poslední době se s touto činností doslova roztrhl pytel, z normalizovaných přepravek se vyrábí kde co, počínaje zahradním nábytkem, křesly, policemi a úložnými boxy a konče stylovými dvoulůžky. A že to není jen hromada nevzhledných hrubých prken, dokazují mnohé fotografie hotových výrobků prezentované na Internetu.

Postup prací je velmi jednoduchý

Musíme si rozmyslet, zda půjde o dvoj nebo jednolůžko. Vycházíme ze standardních rozměrů europalet, které jsou 120 x 80 x 14 cm. Palety lze poskládat na sebe libovolně a jejich nosnost je obrovská, není třeba tedy řešit statickou zátěž. Jejich výhodou je, že jde o dřevěný masiv, a tak je konstrukce stabilní a postačí ke spojování docela obyčejné samořezné vruty s předvrtanými otvory.

palety s krabicemi

Před povrchovou úpravou je nutné odstranit hřebíčky, sponky a další drobný spojovací materiál. Ostré hrany srazíme rašplí, případně brusným kotoučem či papírem. Povrchové části se pak obrousí pásovou bruskou nebo nástavcem pro brusný kotouč na vrtačku. Z prken nesmí vyčnívat žádné hobliny ani třísky.
Finální nátěr může zachovat původní ráz dřeva, postačí tedy pouze bezbarvý lak, případně vodou ředitelné lazury nebo lihové mořidlo v odstínech ořech, teak, palisandr, dub, třešeň nebo habr. Výsledek práce vás jistě příjemně překvapí, máte navíc postel z masivního dřeva doslova za pár korun, jejíž pevnost předčí všechna očekávání. Na vás je pak pouze vybrat správnou matraci a lze ji usadit i na lamelové rošty.

Previous post Tajemství výroby taneční obuvi
Next post Vhodná podpora je při hubnutí žádoucí