Citrusy nejen k jídlu

Chutné a zdravé ovoce, jako jsou exotické citrusy, si dopřáváme téměř denně.  Ale přemýšleli jste někdy o tom, že kůru citrusů, plnou voňavých éterických olejů lze využít i v domácnosti? Ne? Tak se pojďme podívat jak.

plátky citrusů

Recept na přírodní osvěžovač vzduchu

 Proč používat drahé osvěžovače vzduchu, když si můžete doma vyrobit vlastní, ekologický a vlastně i ekonomický, ze zbytku z kuchyně. Jak na to? Jednoduše. Oloupejte kůru ze dvou pomerančů, nakrájejte ji na malé kousky. Dejte ji do hrnce spolu s třemi skořicemi, lžící citrónové kůry a šťávy, přidejte pár kousků hřebíčku a spolu se dvěma hrnky vody přiveďte k varu, vařte cca 10 min., poté uvařenou směs nechte zchladnout, přeceďte do nádobky s rozprašovačem a používejte dle potřeby. Uvidíte, jak krásně vám tato směs provoní celý byt.

Ekologický octový čistič domácnosti

Jistě jste již v obchodě někdy viděli octový čistič. Má všestranné použití od sanitárky přes kuchyni až po podlahy. Proč si ale čistič kupovat, když si ho můžeme za korunové položky vyrobit doma? Kůru z jednoho grapefruitu, jednoho pomeranče a jednoho citronu nakrájejte na malé kousky a zalijte do velké sklenice 1 litrem kvasného octa. Nechte stát cca 1. – 2. týdny v temnu. Poté ocet přeceďte do láhve, zakápněte pár kapkami alkoholu (slouží ke konzervaci prostředku) a používejte dle potřeby.
tři citrony

Šatní vůně

Používáte drahé vůně do skříně nebo k odpuzení šatních molů? Už nemusíte, vyrobte si vlastní deodorant do šatníku. Kůru z mandarinky a pomeranče nechte usušit. Po usušení namelte v mlýnku nebo rozmixujte v mixéru. K rozmixované směsi můžete použít i hřebíček. Směsí naplňte látkové pytlíčky, které rozmístěte po skříni. Silice obsažená v kůře citrusů nejen, že krásně voní, ale odpuzuje i nepříjemné moly.

Pohlcovač pachů v lednici

Také vás trápí pachy z lednice? Už nemusí. Vyrobte si domácí pohlcovač pachů do lednice. Co k tomu budeme potřebovat? Kůru z jednoho pomeranče a jedlou sodu. Do měsíčku kůry nasypeme jedlou sodu, vložíme dozadu do lednice a necháme působit i několik týdnů. Pokud se vám bude zdát, že pohlcovač už nepůsobí, jednoduše ho vyměňte za nový.

Tipů a rad, jak se vypořádat s domácím úklidem nebo pachy, je nepřeberné množství. Ale proč bychom zrovna my, nemohli udělat něco prospěšného pro naši planetu a přestat kupovat ty neekologické, přírodě neprospěšné a zároveň předražené produkty, když si za pár korun můžeme vyrobit naprosto přírodní a stejně efektivní prostředky k úklidu a vůni v našich domácnostech. Je třeba se nad tím pouze zamyslet.

Previous post Internetové přivýdělky
Next post Sbírání předmětů jako vášnivý koníček